Klasy piąte z wizytą w Sądzie Rejonowym w Mińsku Mazowieckim

Karolina Kluczek    19 listopada 2015

5 listopada 2015 roku uczniowie klas piątych pojechali do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, aby zwiedzić budynek sądu i zapoznać się z pracą urzędników sądowych.     Na początku naszej wizyty prezes SR pan Andrzej Okniński pokazał dzieciom jedną z 10 sal rozpraw. Mogły one zobaczyć, gdzie w czasie rozpraw zasiadają sędziowie, adwokaci, prokurator, ławnicy, a gdzie – osoby aresztowane.

Prezes pokazał uczniom togę sędziowską i omówił też stroje adwokatów, prokuratorów i radców prawnych. Dzieci mogły przymierzyć ubranie sędziego oraz usiąść na jego miejscu. Zadawały też dużo pytań, dotyczących pracy w sądzie. Dowiedziały się między innymi, że rozprawy odbywają się codziennie, a główne oskarżenia dotyczą: kradzieży, rozbojów i handlu narkotykami. Uczniowie obejrzeli też cele, w których przetrzymywane są osoby zatrzymane przez policję oraz pokój przesłuchań dla najmłodszych dzieci z lustrem weneckim.

Wycieczka do sądu była ciekawa i pouczająca, a prezes sądu zachęcał naszych uczniów, aby w przyszłości zasiliły szeregi pracowników sądowych. Zobaczymy…

Autor: Izabella Wąsak