Jak zachęcić uczniów do chemii i eksperymentowania?

Karolina Kluczek    16 lutego 2016

W naszej szkole staramy się udowodnić, że chemia nie musi być trudnym i nudnym przedmiotem, ale może być nauką ciekawą i przyjemną. Chemia to nie tylko pisanie skomplikowanych wzorów i reakcji lecz także doświadczenia chemiczne. Mogą one być nie tylko źródłem wiedzy, ale i doskonałej zabawy, o czym przekonali się uczniowie uczestniczący 28.01.2016r. w warsztatach chemicznych w naszej szkole. Uczestnicy zajęć eksperymentowali przeprowadzając ciekawe doświadczenia chemiczne pod opieką nauczyciela chemii p. Beaty Walas. Eksperymentów było wiele:

  • lokomotywa
  • czarodziejski sok
  • zegar jodowy
  • jajko w butelce
  • pompowanie balonika
  • coś do gaszenia
  • niewidoczny list
  • gaśnica pianowa
  • magiczne ciecze
  • otrzymywanie wodoru i jego identyfikacja

Eksperymenty, które wykonali samodzielnie uczniowie rozwijają ich kreatywność i twórcze myślenie. Uczniowie na podstawie obserwacji wyciągają wnioski, a te starają się potwierdzić odpowiednimi, zapisanymi na tablicy reakcjami chemicznymi. Jak widzimy chemia to bardzo interesująca i ciekawa nauka, ale przede wszystkim doskonała zabawa i przygoda, bo nie zawsze wiadomo, jak energicznie będzie przebiegała dana reakcja. Takie zajęcia będą w naszej szkole odbywały się cykliczne. Zachęcamy wszystkich do wspólnego eksperymentowania, bo chemia nie jest nudnym przedmiotem, o czym przekonali się uczestnicy czwartkowych warsztatów.

Autor: Beata Walas