Klasa 1

Bahdaj Adam – Pilot i ja [posłuchaj i obejrzyj]
Duszyńska Julia – Cudaczek-Wyśmiewaczek  [przeczytaj lub posłuchaj: cz.1, cz.2, cz.3]
Janczarski Czesław – Jak Wojtek został strażakiem [przeczytaj lub czytaj słuchając]


Klasa 2

Bednarek Justyna – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) [posłuchaj początkowych rozdziałów]
Centkiewiczowie Alina i Czesław – Zaczarowana zagroda  [przeczytaj lub posłuchaj i obejrzyj]
Chotomska Wanda – Dzieci pana Astronoma
Cichoń Waldemar – Cukierku, ty łobuzie [posłuchaj pierwszego rozdziału]
Grabowski Jan – Czarna owieczka [posłuchaj fragmentu]
Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka [posłuchaj cz. 1, cz. 2, cz. 3, cz. 4 i cz. 5]
Parlak Danuta – Kapelusz Pani Wrony [posłuchaj fragmentu]

LEKTURY DODATKOWE:
Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom
Wawiłow Danuta – Wierszykarnia


Klasa 3

Andersen Hans Christian – Brzydkie kaczątko [przeczytaj lub posłuchaj]
Centkiewicz Czesław – Anaruk, chłopiec z Grenlandii
Czerwińska-Rydel Anna – W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie (fragm. w podr.)
Frączek Agnieszka – Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą (fragm. w podr.) [posłuchaj początkowych rozdziałów]
Konopnicka Maria – Jak to ze lnem było [poczytaj, posłuchaj i obejrzyj]
Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku
Krüger Maria – Karolcia [przeczytaj lub posłuchaj pierwszego i drugiego rozdziału]
Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn [posłuchaj fragmentów]
Pałasz Marcin – Sposób na Elfa [posłuchaj początkowych rozdziałów]
Papuzińska Joanna – Asiunia [posłuchaj]
Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją
Porazińska Janina – O dwunastu miesiącach [przeczytaj lub posłuchaj]; Szewczyk Dratewka [przeczytaj lub posłuchaj]
Terlikowska Maria – Drzewo do samego nieba
Tylicka Barbara – O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach


Klasa 4

Brzechwa Jan – Akademia pana Kleksa [posłuchaj fragmentu]
Christa Janusz – Kajko i Kokosz. Szkoła latania [posłuchaj fragmentu]
Goscinny René, Sempé Jean-Jacques – Mikołajek [posłuchaj fragmentu]
Lewis Clive Staples – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa [posłuchaj]
Prus Bolesław – Katarynka [przeczytaj lub posłuchaj]

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA:
Sienkiewicz Henryk – Janko Muzykant [przeczytaj lub posłuchaj]


Klasa 5

Biblia
Kosik Rafał – Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi [posłuchaj fragmentu lub całości]
Krasicki Ignacy – Bajki (Bajki i przypowieściteksty i audio; Bajki nowe)
Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz (fragm.) [przeczytaj lub posłuchaj]; Pani Twardowska [przeczytaj lub posłuchaj]; Powrót taty [przeczytaj lub posłuchaj]
Molnár Ferenc – Chłopcy z Placu Broni [posłuchaj fragmentu]
Parandowski Jan – Mitologia [przeczytaj lub posłuchaj fragmentu]
Sienkiewicz Henryk – W pustyni i w puszczy [przeczytaj lub posłuchaj]

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA:
Montgomery Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza
Musierowicz Małgorzata – Kłamczucha


Klasa 6

Biblia (6a, 6c)
Jurgielewiczowa Irena – Ten obcy [posłuchaj fragmentu] (6a, 6c)  
Kosik Rafał – Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi [posłuchaj fragmentu lub całości]
Krasicki Ignacy – Bajki (Bajki i przypowieści – teksty i audio; Bajki nowe) (6a, 6c)
Lem Stanisław – Bajki robotów [posłuchaj fragmentu] (6a, 6c)
Makuszyński Kornel – Szatan z siódmej klasy [posłuchaj fragmentu]
Mickiewicz Adam – Ballady [przeczytaj lub posłuchaj]; Pan Tadeusz (fragm.) [przeczytaj lub posłuchaj]
Montgomery Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza
Musierowicz Małgorzata – Kłamczucha (6a, 6c)
Niziurski Edmund – Sposób na Alcybiadesa (6a, 6c)
Sienkiewicz Henryk – Janko Muzykant [przeczytaj lub posłuchaj] (6a, 6c; 6b uzup.); W pustyni i w puszczy [przeczytaj lub posłuchaj] (6b)
Tolkien John Ronald Reuel – Hobbit, czyli Tam i z powrotem [przeczytaj lub posłuchaj]

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA dla klasy 6b:
Carroll Lewis – Alicja w Krainie Czarów [przeczytaj lub posłuchaj]
Dumas Aleksander – Trzej muszkieterowie
Fritsche Olaf – Skarb Troi
Kipling Rudyard – Księga dżungli [przeczytaj lub posłuchaj]
Korczak Janusz – Król Maciuś Pierwszy [przeczytaj lub posłuchaj]
Kozioł Marcin – Skrzynia władcy piorunów [posłuchaj fragmentu]
Lem Stanisław – Cyberiada (fragm.)
May Karol – Winnetou
Nowak Ewa – Pajączek na rowerze
Szklarski Alfred – Tomek w krainie kangurów [posłuchaj fragmentu] lub Tajemnicza wyprawa Tomka


Klasa 7

Dickens Charles – Opowieść wigilijna  [przeczytaj lub posłuchaj]
Fiedler Arkady – Dywizjon 303 [posłuchaj] (7b, 7c)
Fredro Aleksander – Zemsta [posłuchaj fragmentu]
Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze [przeczytaj lub posłuchaj] (7b, 7c; 7a uzup.)
Kamiński Aleksander – Kamienie na szaniec [posłuchaj fragmentu]
Kleinbaum Nancy H. – Stowarzyszenie Umarłych Poetów [posłuchaj fragmentu] (7b, 7c; 7a uzup.)
Kochanowski Jan – Fraszki; Treny (7a)
Mickiewicz Adam – Ballady; Dziady. Część II; Pan Tadeusz [przeczytaj lub posłuchaj]
Saint-Exupéry Antoine de – Mały Książę [przeczytaj lub czytaj słuchając]
Schmitt Eric Emmanuel – Oskar i pani Róża (7b, 7c) [posłuchaj]
Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy [posłuchaj tomu 1: cz.1 i cz.2, posłuchaj tomu 2: cz.1, cz. 2, cz. 3] (7b, 7c; 7a uzup.); Latarnik [przeczytaj lub posłuchaj]

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA dla klasy 7a:
Tolkien John Ronald Reuel – Władca Pierścieni [posłuchaj fragmentu]


Klasa 8

Kamiński Aleksander – Kamienie na szaniec [posłuchaj fragmentu]
Kochanowski Jan – Pieśni (8a)
Mickiewicz Adam – Ballady (8a); Pan Tadeusz [przeczytaj lub posłuchaj]
Mrożek Sławomir – Artysta (8a)
Saint-Exupéry Antoine de – Mały Książę [przeczytaj lub czytaj słuchając]
Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy [posłuchaj tomu 1: cz.1 i cz.2, posłuchaj tomu 2: cz.1, cz. 2, cz. 3] (8a uzup.); Quo vadis [posłuchaj fragmentu] (8a)
Słowacki Juliusz – Balladyna (fragm.)
Wańkowicz Melchior – Ziele na kraterze (fragm.) [posłuchaj cz.1 i cz.2] (8a); Tędy i owędy (wybrany reportaż) (8a)
Żeromski Stefan – Syzyfowe prace [posłuchaj]

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA dla klasy 8a:
Białoszewski Miron – Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragm.) [posłuchaj]
Christie Agata – wybrana powieść
Fiedler Arkady – Dywizjon 303 [posłuchaj]
Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze [przeczytaj lub posłuchaj]
Iwaszkiewicz Jarosław – Ikar
Prus Bolesław – Kamizelka; Na wakacjach
Schmitt Eric Emmanuel – Oskar i pani Róża [posłuchaj]
Siesicka Krystyna – Jezioro osobliwości
Żeromski Stefan – Siłaczka [przeczytaj lub posłuchaj]

Skip to content