Gimnazjaliści w Pałacu Prezydenckim i w Sejmie

Jolanta Różycka    11 kwietnia 2016

5 kwietnia grupa gimnazjalistów z klas: IIIa, IIa i IIb wyjechała na wycieczkę do Warszawy na poglądową lekcję historii. Organizatorem wyjazdu była Pani wicedyrektor Mariola Olejnik. Uczniami opiekowały się wychowawczynie: Zofia Wójcik, Malwina Sankowska i Jolanta Różycka. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Przechodząc przez kolejne sale, gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć miejsca, w których Pan Prezydent Andrzej Duda przyjmuje osobistości z całego świata, gdzie podejmowane są istotne decyzje dotyczące naszego kraju. Niektóre pokoje znane były zwiedzającym z relacji telewizyjnych. Spacer po pałacowych komnatach dostarczył także wiedzy historycznej. Uczniowie obejrzeli słynny okrągły stół, przy którym obradowali przedstawiciele władzy i Solidarności w 1989 r. Dodatkowo mieli możliwość przyjrzenia się wielu dziełom sztuki malarstwa polskiego. W pałacu bowiem aktualnie zorganizowana jest wystawa obrazów Malczewskiego i Gierymskiego. Jedna z sal poświęcona była malarstwu współczesnemu.

Drugim etapem wycieczki była wizyta w Sejmie. Tu zwiedzający zatrzymali się dłużej na sali obrad. Uczniowie poznali jej topografię. Pani przewodnik wyjaśniła, które miejsca zajmują najważniejsze osoby, sprawujące władzę. Przypomniała najważniejsze daty związane z kształtowaniem się polskiego parlamentaryzmu. Na pochwałę zasługuje uczeń klasy IIb, Kuba Szewczyk, który wykazał się dobrą znajomością polskiej historii.

Wycieczka  obok poznawczego miała ważny aspekt wychowawczy. Uczniowie w czasie prelekcji przewodników oraz przez wydawane im polecenia, mieli okazję ćwiczenia właściwego zachowania się w ważnych miejscach naszego życia publicznego.