Dzień podlaski w świetlicy

swietlica    1 listopada 2017

We wtorek 31 października udaliśmy się w kolejną podróż z cyklu innowacji pedagogicznej „W Polskę idziemy…”. Tym razem celem naszego poznania stało się Podlasie. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. ”Podlaskie zaprasza”, z którego dowiedzieliśmy się o położeniu geograficznym tego regionu, jego mieszkańcach, zabytkach, cennych walorach przyrodniczych, tradycyjnych potrawach i kulturowych obrzędach. Kolejnym etapem odkrywania tajemnic tego regionu było poznanie legend i opowieści, co umożliwiła nam Pani Agnieszka – bibliotekarka. Dzięki niej wiemy m.in. jak doszło do powstania miast – Białegostoku i Augustowa. Zdobytą wiedzę mogliśmy potem przetestować biorąc udział w drużynowym quizie „Co wiesz o Podlasiu?” Oczywiście na zwycięzców czekały upragnione nagrody. 😉 Bohaterem naszej pracy plastycznej stał się król Puszczy Białowieskiej – żubr. Nie obyło się też bez regionalnych przysmaków. Wspólnie przygotowaliśmy „Jabłyki pad skarynkaj” – słodki, jabłkowy, białorusko – podlaski przysmak, którym pachniało w całej szkole. Białystok i okolice to także serce muzyki disco polo, a więc przypomnieliśmy niektóre muzyczne hity tego nurtu muzycznego.

Jaki będzie kolejny przystanek naszej podróży po ojczyźnie już niebawem… 🙂