Dzień Patrona

Karolina Kluczek    27 września 2016

W dn. 23.09.2016 r.  w naszej szkole było obchodzone ważne święto – Dzień Patronów, Bohaterskich Harcerzy Cegłowa. Z tej okazji grono pedagogiczne z p. dyrektor Emilią Kowalczyk Rumak na czele, zaproszeni goście – wójt gminy Cegłów Marcin Uchman i emerytowane nauczycielki – p. Krystyna Puchowska i p. Jadwiga Kaczorek oraz dzieci i młodzież obejrzeli przygotowaną przez p. Małgorzatę Borutę część artystyczną. Hasłem przewodnim stały się słowa Emily Potter: “Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem”.  Widzowie mieli okazję przenieść się do czasów wojny, kiedy harcerskie ideały: pomocy bliźnim, miłości do Ojczyzny i wspierania potrzebujących przyświecały polskiej młodzieży – także naszym Patronom. Przy wtórze piosenek, wykonywanych przez uczniów i nauczycieli, przybliżone zostało niezwykłe bohaterstwo zwykłych harcerzy –  chłopców, którzy do dziś stanowią wzór dla młodzieży. P. Agnieszka Szczepanik przygotowała krótką prezentację, dzięki której mogliśmy się dowiedzieć, jak przebiegało nadanie szkole imienia Bohaterskich Harcerzy.

Po uroczystym apelu uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy: I-III, IV-V SP oraz VI i I-III gimnazjum. Podczas gdy gimnazjaliści oglądali film “Kamienie na szaniec”, Szkoła Podstawowa udała się na cmentarz, by oddać hołd Patronom i złożyć kwiaty na ich grobie. Po powrocie w murach szkoły znów zabrzmiały harcerskie nuty – na nauce piosenek minął czas, jaki pozostał do projekcji filmu “Czarne stopy”.

Dzień Patrona dobiegł końca, jednak harcerskie ideały nadal towarzyszą uczniom naszej szkoły, która z dumą nosi imię Bohaterskich Harcerzy Cegłowa.