„Nauka może być przyjemna” – doświadczyli tego uczniowie Zespołu Szkolnego w Cegłowie świętując 16.05.2022r. Dzień Nauk Przyrodniczych. W tym dniu czekało na nich wiele atrakcji naukowych, których autorami byli sami uczniowie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy doświadczeń chemicznych dla starszych i młodszych. Uczniowie postawili też na sprawdzanie swojej wiedzy uczestnicząc w licznych konkursach, rozwiązując łamigłówki, uczestnicząc aktywnie w zajęciach laboratoryjnych pt. „Kolorowa chemia”. Nie zabrakło też gazetek informacyjnych na temat Marii Curie Skłodowskiej, słynnych chemików, czy co zrobić ze śmieciami?

Na korytarzowych telebimach można było obejrzeć ciekawą prezentację pt. „Chemia wokół nas”. Wielu uczniów zaprezentowało własne projekty edukacyjne na temat walorów przyrodniczych i kulturowych naszego kraju.

Zainteresowaniem cieszył się Teleturniej Wiedzy Chemicznej pt. „Czar par”. Dużą wiedzą w tym obszarze wykazali się reprezentanci klas: 8a, 7c i 8b. Natomiast na uczniów klasy II czekały zajęcia warsztatowe. Dzieci mogły dowiedzieć się jaką rolę pełnią oceany i jak je chronić oraz jak zmniejszać ilość wyrzucanych śmieci. Wspólnie sprawdziliśmy „Jak długo żyją śmieci” i „Czym jest recykling”.

W ramach Dnia Przyrodniczego uczniowie klasy 8b wcieli się w postaci zagubionych naukowców, którzy by powrócić do swojego laboratorium musieli wykonać szereg doświadczeń. By misja zakończyła się powodzeniem niezbędna była pomoc osób postronnych , a tą okazali uczniowie klasy 1b i 2a.

Odbył się również konkurs Fizyczny ” Być jak Einstein”.

Klasy piąte uczestniczyły w grze edukacyjnej pt. Bioakumulacja. Gra w łatwy sposób tłumaczyła w jaki sposób szkodliwe substancje np. metale ciężkie, które dostają się do rzeki z zanieczyszczeniami oddziałują na organizmy żywe. Klasy szóste zaprezentowały na górnym korytarzu efekty swoich prac grupowych tj. realizowanych na lekcji geografii projektów edukacyjnych dotyczących europejskich państw. Chętni uczniowie na  przerwach mogli wykonać zadanie geograficzne dotyczące zapamiętywania cech charakterystycznych państw świata, które w postaci kart do gry były rozwieszone na ścianach. Zadanie z przyrody, znajdujące się na dolnym korytarzu zachęcało chętnych do zapoznania się z tzw. lekami z łąkowej apteki. Należało dopasować rysunki i nazwy leczniczych roślin, które powszechnie znaleźć możemy na łące do ich właściwości przeciwbiegunkowych, uspokajających, przeciwkrwotocznych, przeciwgorączkowych, regenerujących tkanki.

Dzień Nauk Przyrodniczych przygotowały panie: Beata Walas, Paulina Ługowska, Aleksandra Bereda oraz pani Edyta Leszczyńska wraz z uczennicami klasy 8a a i 8c Karoliną, Zuzią Martyną, Oliwią, Karoliną i Kornelią.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom eliminacji konkursowych! Zachęcamy wszystkich do dalszego, aktywnego poznawania zakamarków nauki.

Kategorie: Aktualności

Skip to content