Dzień Matematyczny na Festiwalu Kultury i Nauki

14 czerwca 2016

- Karolina Kluczek -

Podczas drugiego dnia festiwalu uczniowie poznali różne oblicza matematyki. Uczestniczyli w wielu warsztatach. Sala gimnastyczna zamieniła się w planetarium. Pod brezentową kopułą dr Marek Siłuszek prezentował cuda nieboskłonu. Młodsi odbiorcy podziwiali układ planet, starsi badali różne zjawiska kosmiczne. Dla dzieci ze szkoły podstawowej Kamila Orłowska, pracownik szkoły  przygotowała zajęcia pod hasłem: „Mały odkrywca na fizycznej karuzeli”. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z podstawowymi prawami fizycznymi poprzez zabawę, kształtowanie postawy badawczej, umiejętności wnioskowania i uogólniania oraz praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Uczniowie samodzielnie wykonali szereg doświadczeń m.in. budowali model rakiety z napędem odrzutowym, ekobaterię, poduszkowiec, elektromagnes, modele samolotów, aluminiowe pchły. Zajęcia wzbudziły entuzjazm uczestników. Warsztaty „Geometria z geogebrą” prowadzone przez Magdalenę Wojciechowską-Rysiową polegały na zapoznaniu młodzieży z programem graficznym do ilustrowania pojęć i twierdzeń matematycznych. Prowadzącej asystowali uczniowie klasy If Gimnazjum nr 2 w  Mińsku Mazowieckim. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia prowadzone przez pana Adama Kominiaka, który sam nazywa się Panem Kleksem. Jak na rozentuzjazmowanego naukowca przystało, potrafił odpowiedzieć słuchaczom na pytanie, co się mieści w sześcianie. To był prawdziwy festiwal form, okazało się bowiem, że  w przekroju sześcianu może „zmieścić się” trójkąt, kwadrat, prostokąt, romb, trapez, pięciokąt nieforemny, sześciokąt foremny. Prezentacje pana Adama niezwykle rozwijają wyobraźnię.  Podczas warsztatów “Programowanie Minecraft poprzez Pythona”  Adam Jurkiewicz ukazał gimnazjalistom sposoby sterowania światem Minecraft poprzez sieć komputerową i język programowania Python. Do warsztatów wykorzystano specjalny mikrokomputer RaspberryPi (z Minecraft Pi Edition) oraz komputery z systemem Linux i środowiskiem IPython. Dzięki temu każdy uczeń miał identyczne środowisko programistyczne. Uczestnicy poznali możliwości: wyświetlania komunikatów na ekranie gry, przemieszczania bohatera gry w dowolne miejsce, stawiania bloków poprzez komendy. W trakcie zabawy nauczyli się programowania obiektowego, konstrukcji obiektów i metod. Poznali zasady kolejkowania komunikatów w sieciach TCP/IP. Każda grupa twierdziła, że to ciekawe zajęcia i wszyscy bez wyjątków przyznawali, że taką informatykę lubią. Podczas zajęć logistycznych uczniowie poznają aspekty pracy w tym zawodzie. Pani Elżbieta Replińska proponowała uczestnikom rozwiązanie wielu problemów takich jak obliczanie długości trasy, pakowanie towaru na paletę. Zainteresowani poznali fachowe słownictwo w języku angielskim oraz rodzaje oznakowania towarów.
Obok zajęć  trudnych, wymagających skupienia i myślenia były te, które uczyły przez zabawę lub miały na celu integrację grupy. Do takich należały zajęcia prowadzone przez instruktorów z Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EBU. Misją Fundacji jest rozwój dialogu międzykulturowego, popularyzacja wiedzy o kulturach i społeczeństwach świata, promowanie tolerancji oraz budzenie świadomości własnej kultury i osobowości. Językiem obowiązującym na zajęciach był angielski, a  prowadzący  są Francuzami. Były też słodkie zajęcia. Pani Magdalena Sujak zaproponowała ciasteczkową matematykę.
Uczniowie,  wykorzystując różne  kształty kruchych wypieków, poznali własności wielokątów foremnych, tworzyli parkietaż. Do Cegłowa przyjechało domowe zoo, a w nim kawie, żółw stepowy, suseł, chomik, królik, tchórzofretki, kanarek i pyton.
Podczas Dnia Matematycznego rozstrzygnięto szereg konkursów. Pierwszy z nich odbywał się pod hasłem: „Ciekawe przyrodniczo miejsca w Gminie Cegłów”. Wyróżnieni zostali: Krystian Metera i Aleksandra Szczęśniak. Laureatami konkursu „Zdrowy świat, zdrowy człowiek” zostali: Weronika Janicka, Wiktoria Zalewska, Aleksandra Szczęśniak. Ostatni konkurs to „Matematyka w obiektywie”. Wyróżniono: Krystiana Meterę i Monikę Bogusz. Nagrody wręczyła dyrektor szkoły, Emilia Kowalczyk-Rumak. Wójt Gminy Cegłów, Marcin Uchman zapowiedział przyznanie od następnego roku szkolnego całorocznych stypendiów naukowych dla najlepszych uczniów.
Gośćmi cegłowskiej społeczności szkolnej są uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Rumii. Dziesięcioosobowa grupa przyjechała z opiekunką Aliną Bochrą, by wziąć udział w Mistrzostwach w Obliczeniach na Sorobanie. W przeddzień  uczniowie uczestniczyli w wycieczce po najbliższej okolicy. Zwiedzili cegłowskie kościoły i zatrzymali się na chwilę przed drewnianym ołtarzem wykonanym przez mistrza Lazarusa, ucznia Wita Stwosza. Poznali historię sanatorium w Rudce. Widzieli jedyny w Europie tramwaj konny kursujący na trasie Rudka-Mrozy. Podążali śladami planu filmowego serialu „Rancho”i oczywiście usiedli na słynnej ławeczce przed sklepem Więcławskiej w miejscowości Jeruzal.

Autor: Jolanta Różycka

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close