Dzień Języków Obcych

Karolina Kluczek    27 października 2019
25 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Jest to święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, a obchodzone w całej Europie 26 września. Celem tego wydarzenia jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
 
W tym dniu w szkole w Cegłowie rozbrzmiewała muzyka w trzech językach, których uczą się nasi uczniowie: angielskim, francuskim i rosyjskim. Na górnym korytarzu stały tablice z gazetkami, prezentujące trzy kraje: Wielką Brytanię, Francję i Rosję. Na suficie wisiały symbole tych krajów. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali trzy stoły, na których znajdowały się charakterystyczne potrawy oraz kilka gier w danym języku. 
Stół francuski przyszykowali uczniowie klasy piątej pod kierunkiem pani Sylwii Zychowicz – Anc, stół angielski zorganizowali uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem pani Bożeny Kramek, pani Karoliny Kluczek, pani Wioletty Czapskiej – Kordylas oraz pani Elżbiety Rawskiej, a stół rosyjski przygotowali uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pani Izabelli Wąsak. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Wioletta Czapska – Kordylas.
 
Uczniowie klas 4-8 mogli na każdej długiej przerwie wykazać się znajomością języków obcych, biorąc udział w wybranej grze językowej. Za poprawną odpowiedź dzieci otrzymywały jakiś smakołyk oraz dostawały stempel na specjalnej kartce. Jeśli ktoś zebrał pięć stempli, mógł wrzucić swoją kartkę do specjalnego pudełka i wziąć udział w losowaniu 10 nagród głównych. Uczniowie chętnie podchodzili do stolików, uczestniczyli w różnych grach językowych i częstowali się pysznym jedzeniem, przygotowanym przez dzieci i nauczycieli. Niektórzy uczniowie przebrali się w stroje charakterystyczne dla danego kraju, co dawało im możliwość zwolnienia z odpowiedzi ustnej lub kartkówki z każdego przedmiotu lekcyjnego w tym dniu.
 
Dziękujemy wszystkim uczniom za pomoc w organizacji Dnia Języków Obcych oraz przyłączenie się do wspólnej zabawy w celu promowania nauki języków obcych – nauczyciele języków obcych.
 
Autor: Izabella Wąsak