Dzień Humanistyczny na Festiwalu Kultury i Nauki

14 czerwca 2016

- Karolina Kluczek -

Tegoroczny Festiwal to czterodniowe święto nauki, na które składają się Dzień Humanistyczny, Dzień Matematyczny, Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie i Naukowy Piknik Rodzinny. Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie, Emilia Kowalczyk-Rumak w krótkim inauguracyjnym przemówieniu podkreśliła, że obowiązkiem szkoły jest promowanie wartości i nauki. Festiwal jest po to, by pokazać jej ciekawszą stronę. Wójt Gminy Cegłów, Marcin Uchman wyraził przekonanie, że najlepsza inwestycja to rozwijanie człowieka. Apelował do uczniów: „chłońcie wiedzę, by wykorzystać ją w codziennym życiu”.
W uroczystości otwarcia Festiwalu uczestniczyli zaproszeni goście: przewodnicząca Komisji Oświaty przy Radzie Powiatu Mińskiego, Beata Walas; dyrektor Gimnazjum nr 2 w Mińsku Mazowieckim, Grzegorz Wyszogrodzki; członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, Jadwiga Kaczorek oraz nauczyciele i młodzież szkolna.
W pierwszym dniu – nazwanym humanistycznym – odbyło się szereg warsztatów. Uczniowie odbyli językową podróż przez Francję i Wielką Brytanię. Mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. Do Cegłowa przyjechała grupa teatralna „Teraz My” z Gimnazjum nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Jej opiekunka Anna Lubieniecka podczas trzygodzinnych zajęć przygotowała z gimnazjalistami z Cegłowa etiudę pt. „Krzyk wielbłądów”, w której przedstawiono wyobcowanie młodego człowieka ze świata dorosłych i walkę o określenie własnej tożsamości. Spektakl wywołał burzę oklasków. Dużym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku, prowadzone przez Macieja Antosiewicza z grupy „Dziki jeleń” oraz walka na miecze pod okiem instruktorów ze Szkoły Fechtunku Rycerskiego „Virtus”. Amatorzy tańca znaleźli dla siebie zajęcia zumby.
„Garncarz z błota narobi złota”. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów. Na toczku koła garncarskiego pana Krystiana Nowaka powstawały urocze dzbanuszki w kształcie serca. Dzieci miały uciechę, lepiąc kulki z gliny, i czując, jak pod ich dłońmi nabierają one określonych kształtów.
Przeciwieństwo zajęć garncarskich stanowiły warsztaty Marcina Ostaszewskiego „Filmowa przygoda z iPadem. Zadaniem uczestników było nagranie krótkiego reportażu. Uczniowie szkoły w Cegłowie, którzy na co dzień korzystają z oprogramowania Android, mieli okazję testować – iOS firmy Apple. Ten zaawansowany system przysporzył niektórym problemów, ale wszyscy zgodnie twierdzili, że zajęcia były ciekawym doświadczeniem.
Ważną część stanowiły zajęcia historyczne, odbywające się w blokach: kultura antycznej Grecji, legendy Mazowsza, genealogia, najnowsza historia Polski. Rozstrzygnięto także konkurs na projekt monety z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Wyróżnieni zostali Patrycja Mieszczanek, Emilia Chojecka i Krystian Metera. Ponadto uczniowie szkoły podstawowej próbowali swoich sił w dyktandzie, a gimnazjaliści konkursie z zakresu przedmiotów humanistycznych.
Najmłodsze dzieci wyjechały na wycieczkę do indiańskiej wioski.
Motto pierwszego dnia Festiwalu brzmiało” Nauka może być przyjemna” i uczniowie z Cegłowa dzięki kreatywności swoich nauczycieli przekonali się, że tak jest w istocie.

Autor: Jolanta Różycka

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close