DZIEŃ FIZYCZNY

Magdalena Sujak    13 marca 2019

12 marca 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Fizyczny zorganizowany w ramach Tygodnia Popularyzacji Nauk Matematyczno –Przyrodniczych. Program dnia zawierał wiele różnych atrakcji.

Uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej, wcielili się w role nauczyciela. Przygotowali zajęcia na wybrany przez siebie temat z dziedziny fizyki ,które przeprowadzili w gronie swoich kolegów i koleżanek z klasy. Było to dla nich prawdziwe wyzwanie, z którym poradzili sobie fenomenalnie.

Od pierwszej godziny lekcyjnej, na korytarzach szkoły można było spotkać „ Znanych Fizyków”, w te role wcielili się uczniowie klas 3a i 3b gimnazjum, dobierając odpowiednie stroje i rekwizyty, które jak najbardziej przybliżyły prezentowaną przez nich postać. Dzięki ich pomysłowości mogliśmy spotkać m.in. takie persony jak: Albert Einstein, Heinrich Hertz, James Maxwell, Robert Boyle Nikola Tesla, Max Born, Ptolemeusz, Pitagoras, James Joule i wielu wielu innych. Nasi uczniowie- w rolach fizyków przybliżyli nam te postaci opowiadając o ich osiągnięciach w dziedzinie fizyki.

Podczas dnia fizycznego odbyły się następujące konkursy „Fizyczny Czar Par”, w którym 1 miejsce zajęli uczniowie klasy 3b gimnazjum : Wiktor Chojnacki i Maciej Gruba, jednakże walka o podium była zacięta i różnica w punktach była niewielka. Uczniowie zmierzyli się z 4 konkurencjami: doświadczenie fizyczne, krzyżówka , łamigłówka oraz rebus. Drugim konkursem był „Quizz- fizyczna misja” , który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwsze miejsce uzyskał Wiktor Chojnacki z klasy 3b.

Podsumowaniem dnia były pokazy doświadczeń fizycznych odbywające się na górnym korytarzu. Przeprowadzali je uczniowie klasy 3b gimnazjum, pod opieką p. Pauliny Ługowskiej. Udział w nich wzięli zarówno najmłodsi jak i najstarsi uczniowie naszej szkoły a także nauczyciele. Przygotowano wiele doświadczeń, m.in. magnetyczny slime- doświadczenie, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowanie, magnetyczny jeż, szaszłyk z balonika, woda antygrawitacyjna czy też doświadczenia pokazujące fizyczną magię:) i wiele innych. Tej części dnia przyświecały słowa Konfucjusza:

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż -zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

Ten dzień był pełen atrakcji. Zaangażowanie uczniów było ogromne a uśmiechy z ich twarzy nie znikały. To przedsięwzięcie pokazało, że fizyka wcale nie musi być nudna i nie są to tylko trudne wzory.

Autor: Paulina Ługowska