„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się
nauczę.”

Benjamin Franklin

Zgodnie z tą złotą myślą uczniowie klas VIII i VII przygotowali Dzień Chemiczny w Zespole Szkolnym w Cegłowie. Zdarzenie miało miejsce 1 grudnia 2022 r. i było doskonałą okazją dla wszystkich zainteresowanych do zdobywania wiedzy chemicznej i zaprezentowania publicznie swoich projektów edukacyjnych pt. „Jak przygotować i zaprezentować proste i ciekawe doświadczenie chemiczne”. Prezentowanych doświadczeń było wiele np. „Tęcza na talerzu”, „Wulkan chemiczny”, „Lokomotywa”. „Tańczące balony”, „Kolorowa pasta dla słonia”, Chemiczne jojo”, „Piasek hydrofobowy” i wiele innych. Każde z nich zostało szczegółowo omówione przez prezentujących je uczniów.
Było to wspaniałe widowisko, o czym świadczą tłumy zainteresowanych uczniów przy stoiskach pokazowych na górnym korytarzu szkoły na przerwach międzylekcyjnych. Na tę okazję grupa uczniów przygotowała cynamonowe ciasteczka z lukrowanymi symbolami chemicznymi. Każdy, kto odgadł symbol na ciasteczku mógł je skosztować. Były również do rozwiązania łamigłówki chemiczne i do obejrzenia prezentacja multimedialna pt. „Czy możliwy jest dzień bez chemii” zaś uczniowie klasy V wzięli udział w chemicznej zabawie magnetycznej z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych z „Laboratorium przyszłości”.
Na zakończenie Dnia Chemicznego w sali chemicznej starsi uczniowie przygotowali dla klasy pierwszej wystawę pt. „Chemia wokół nas” i ciekawe pokazy chemiczne pt. „Chemia balonowa i chemia baśniowa”. Pierwszoklasiści byli zauroczeni i stwierdzili, że chemia to bardzo ciekawy i magiczny przedmiot, którego chcą się uczyć w przyszłości. Dla wszystkich pierwszaków przygotowaliśmy słodki poczęstunek (kolorowe chrupki kukurydziane). Był to dla nas wszystkich wyjątkowo chemiczny dzień, do którego przygotowała nas nauczycielka chemii p. Beata Walas z nadzieją, że wielu z nas „poczuje chemię do chemii”.

Kategorie: Aktualności

Skip to content