DZIEŃ CHEMICZNY W ZESPOLE SZKOLNYM W CEGŁOWIE

12 marca 2019

- Magdalena Sujak -

To był dzień…

11 marca 2019r. odbył się w naszej szkole Dzień Chemiczny zorganizowany w ramach Tygodnia Popularyzacji Nauk Matematyczno – Przyrodniczych. Program dnia był i różnorodny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na trzeciej i czwartej lekcyjnej klasy VIIA i III gimnazjum uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych pt. „Chemia jest kolorowa” i „Nauka chemii może być fajna”. Pracując pod okiem nauczyciela chemii p. Beaty Walas uczniowie wykonali interesujące doświadczenia na temat naturalnych wskaźników pH oraz otrzymali tęcze w probówce. Punktem kulminacyjnym Dnia Chemicznego były pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane samodzielnie przez uczniów pod okiem nauczyciela chemii na górnym korytarzu. Takich doświadczeń było około dwudziestu. Tytuły niektórych z nich to: pasta dla słonia, wędrujące kolory, tornado w butelce, kameleon, sztuczny kawior, chemiczne jojo, tęcza na talerzu i wiele innych. Zaangażowanie i poczucie humoru uczniów przeprowadzających te doświadczenia sprawił, że była to ciekawa i przydatna lekcja, która na długo pozostanie w pamięci uczniów, szczególnie młodszych. Pokazy potwierdziły również, że chemia nie jest dziedziną tylko dla „wybrańców”, którzy rozumieją „o co chodzi w doświadczeniach”. To dziedzina wiedzy, której nauka może być również świetną zabawą. Na drugiej długiej przerwie uczniowie przenieśli się w świat wirtualnych doświadczeń z Professorem Why. Dla wielu z nich było to ciekawe przeżycie. Kolejna przerwa upłynęła na rozwiązywaniu chemicznych łamigłówek w sali nr 3. Najlepsi zostali nagrodzeni dodatkową bardzo dobrą oceną z chemii. Na piątej i szóstej lekcyjnej zespoły klasowe z klas VII, VIII i III gimnazjum brały udział w teleturnieju wiedzy pt. „Chemiczny Czar Par”. Jego uczestnicy zmagali się rozwiązując zadania w różnych kategoriach np. memory, rebusy, krzyżówki, łamigłówki, wzory, reakcje, doświadczenia chemiczne, utrwalali posługiwanie się układem okresowym oraz rozwiązywali zadania problemowe z chemii. Najlepiej wypadła w teleturnieju klasa VIIIB. Zespół w składzie: Olga Wrzosek i Patryk Lewicki otrzymali za to szóstki z chemii, a wszystkie zespoły dyplomy z podziękowaniem za aktywne uczestnictwo w teleturnieju. Zwycięzcom gratulujemy! W trakcie całego Dnia Chemicznego uczniowie mogli śledzić na korytarzach szkolnych prezentację multimedialną pt. „Chemia w życiu codziennym” oraz zapoznać się z osiągnieciami słynnych polskich chemików prezentowanych na gazetce informacyjnej. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a uczniowie zadeklarowali pomoc przy organizacji kolejnego podobnego dnia w szkole. Jego celem było popularyzacja chemii jako nauki przyrodniczej, zaciekawienie i zainteresowanie uczniów tym przedmiotem oraz pokazanie, że chemia również może być łatwa i przyjemna, a nawet może stanowić doskonałą formę zabawy.

Autor: Beata Walas

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close