DZIEŃ CHEMICZNY W ZESPOLE SZKOLNYM W CEGŁOWIE

Magdalena Sujak    12 marca 2019

To był dzień…

11 marca 2019r. odbył się w naszej szkole Dzień Chemiczny zorganizowany w ramach Tygodnia Popularyzacji Nauk Matematyczno – Przyrodniczych. Program dnia był i różnorodny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na trzeciej i czwartej lekcyjnej klasy VIIA i III gimnazjum uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych pt. „Chemia jest kolorowa” i „Nauka chemii może być fajna”. Pracując pod okiem nauczyciela chemii p. Beaty Walas uczniowie wykonali interesujące doświadczenia na temat naturalnych wskaźników pH oraz otrzymali tęcze w probówce. Punktem kulminacyjnym Dnia Chemicznego były pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane samodzielnie przez uczniów pod okiem nauczyciela chemii na górnym korytarzu. Takich doświadczeń było około dwudziestu. Tytuły niektórych z nich to: pasta dla słonia, wędrujące kolory, tornado w butelce, kameleon, sztuczny kawior, chemiczne jojo, tęcza na talerzu i wiele innych. Zaangażowanie i poczucie humoru uczniów przeprowadzających te doświadczenia sprawił, że była to ciekawa i przydatna lekcja, która na długo pozostanie w pamięci uczniów, szczególnie młodszych. Pokazy potwierdziły również, że chemia nie jest dziedziną tylko dla „wybrańców”, którzy rozumieją „o co chodzi w doświadczeniach”. To dziedzina wiedzy, której nauka może być również świetną zabawą. Na drugiej długiej przerwie uczniowie przenieśli się w świat wirtualnych doświadczeń z Professorem Why. Dla wielu z nich było to ciekawe przeżycie. Kolejna przerwa upłynęła na rozwiązywaniu chemicznych łamigłówek w sali nr 3. Najlepsi zostali nagrodzeni dodatkową bardzo dobrą oceną z chemii. Na piątej i szóstej lekcyjnej zespoły klasowe z klas VII, VIII i III gimnazjum brały udział w teleturnieju wiedzy pt. „Chemiczny Czar Par”. Jego uczestnicy zmagali się rozwiązując zadania w różnych kategoriach np. memory, rebusy, krzyżówki, łamigłówki, wzory, reakcje, doświadczenia chemiczne, utrwalali posługiwanie się układem okresowym oraz rozwiązywali zadania problemowe z chemii. Najlepiej wypadła w teleturnieju klasa VIIIB. Zespół w składzie: Olga Wrzosek i Patryk Lewicki otrzymali za to szóstki z chemii, a wszystkie zespoły dyplomy z podziękowaniem za aktywne uczestnictwo w teleturnieju. Zwycięzcom gratulujemy! W trakcie całego Dnia Chemicznego uczniowie mogli śledzić na korytarzach szkolnych prezentację multimedialną pt. „Chemia w życiu codziennym” oraz zapoznać się z osiągnieciami słynnych polskich chemików prezentowanych na gazetce informacyjnej. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a uczniowie zadeklarowali pomoc przy organizacji kolejnego podobnego dnia w szkole. Jego celem było popularyzacja chemii jako nauki przyrodniczej, zaciekawienie i zainteresowanie uczniów tym przedmiotem oraz pokazanie, że chemia również może być łatwa i przyjemna, a nawet może stanowić doskonałą formę zabawy.

Autor: Beata Walas