Dzień Biologiczny

Magdalena Sujak    22 marca 2019

zorganizowany 15 marca 2019r. w Zespole Szkolnym w Cegłowie – zamknął Tydzień Popularyzacji Nauk Matematyczno- Przyrodniczych. W tym dniu na lekcjach, po lekcjach i na przerwach w różnych odsłonach królowała w naszej szkole biologia. Dla zainteresowanych oferta programowa była bardzo ciekawa i różnorodna. Uczniowie mogli wziąć udział np. w zajęciach z mikroskopowania: samodzielnie przygotować preparat, dokładnie go obejrzeć, a następnie narysować i opisać obserwowany obiekt spod obiektywu mikroskopu. Zadanie arcytrudne, ale i niezwykle ciekawe, wzbudzające wiele emocji, wymagające precyzji i cierpliwości. W tej roli uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. A było ich wielu…

Ważnym punktem programu był również teleturniej pt. „Biologiczny Czar Par”. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas VII- VIII SP i III Gimnazjum.  Jego uczestnicy zmagali się rozwiązując zadania w różnych kategoriach np. biologiczne memory, rebusy, krzyżówki, łamigłówki, domina, układanki, doświadczenia. Najlepiej wypadła w teleturnieju klasa VIIIA – zespół w składzie: Dominik Rolf i Hubert Bajszczak otrzymali za to szóstki z biologii, a wszystkie zespoły dyplomy i podziękowania za aktywne uczestnictwo w teleturnieju. Zwycięzcom gratulujemy!

Punktem kulminacyjnym Dnia Biologicznego było „Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie” czyli pokazy doświadczeń biologicznych przygotowane samodzielnie przez uczniów pod okiem nauczyciela biologii – p. Beaty Walas na górnym korytarzu. Takich doświadczeń było wiele. Tytuły niektórych z nich to: jaki czynnik jest niezbędny do kiełkowania nasion?, jakie otręby chłonną najwięcej wody?, w jaki sposób wysiłek fizyczny wpływa na oddech człowieka?, jaka jest pojemność oddechowa twoich płuc?, jak jabłko i ananas wpływają na konsystencję galaretki żelatynowej? Na te i wiele innych pytań dociekliwi i interesujący się biologią uczniowie mogli otrzymać wyczerpujące odpowiedzi od swoich kolegów. Zaangażowanie i poczucie humoru uczniów przeprowadzających te doświadczenia sprawił, że była to ciekawa i przydatna lekcja dla wszystkich bez wyjątku. Pokazy potwierdziły również stwierdzenie, że biologia dla jej miłośników to nie tylko nauka, ale również i świetna zabawa. Dzień Biologiczny będzie się kojarzył również z wystawami zdjęć np. „Pająki nie z tej Ziemi”, „Ptaki wokół nas”, „Rafom koralowym grozi wyginięcie”, „Biolodzy, których warto znać”. Szczególnie ta pierwsza o pająkach budziła wiele emocji.

Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze, a duża grupa uczniów zgodnie ze słowami Stefana Żeromskiego:

nauka jest jak niezmierne morze… Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”

kontynuowała dalsze zdobywanie wiedzy biologicznej, już po lekcjach, uczestnicząc aktywnie w Nocy Biologów.


Autor: Beata Walas