Dzieci z wyobraźnią w świetlicy szkolnej

swietlica    18 marca 2019

„Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.”

Albert Einstein

   Pierwszy tydzień marca rozpoczęliśmy tematem „Nasze hobby-mam talent”. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się z innymi swoimi zainteresowaniami i pasjami. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto mieć w życiu hobby. Wspólnie ustaliliśmy zalety posiadania pasji: poszerzają wiedzę, rozwijają zainteresowania, dają odprężenie i dobre samopoczucie, pozwalają robić coś, co się bardzo lubi. Nasi uczniowie są świadomi wpływu na ich życie „złych hobby”. Utrwaliliśmy wiadomości na temat pożytecznego i bezpiecznego sposobu spędzania czasu wolnego. Nauczyciele świetlicy również opowiedzieli uczniom o swoich zainteresowaniach: muzyce, numizmatyce, hafciarstwie, sporcie, zamiłowaniu do dobrych książek i kina, i wielu innych. Drugi tydzień marca poświęciliśmy wyobraźni. Na zajęciach pobudzaliśmy wyobraźnię twórczą dzieci, ich fantazję i kreatywność. Przy wykorzystaniu trzech podstawowych figur geometrycznych powstawały wspaniałe obrazki, według własnego pomysłu i fantazji, przedstawiające np. krowę, jednorożca, krasnoludka, misia.  Dzieci stworzyły ilustracje do wierszy Juliana Tuwima pt. „Dyzio marzyciel” oraz „Cuda i dziwy”. Uczniowie w grupach wykonywali ćwiczenia rozwijające wyobraźnię przestrzenną. Zastanawiali się nad tym, czy możliwe jest wycięcie dziury w kartce, przez którą da się przejść. Następnie sprawdzaliśmy, ile osób przejdzie przez tak przeciętą kartkę. W kolejnym tygodniu zaśpiewamy razem z Markiem Grechutą: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!”