Dziady cz. II w Zespole Szkolnym w Cegłowie

31 października 2018

- Anna Plaskowska -

29 października 2018 roku zapoznaliśmy się z teatralną adaptacją „Dziadów” cz.II Adama Mickiewicza. Spektakl wystawił objazdowy Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku.

Dzięki rekwizytom typu świece czy trumienka, przejmującej muzyce , wyrazistej grze próbowano odtworzyć klimat ludowego obrzędu dziadów, kiedyś popularnego na Litwie. Reakcje publiczności pozwalały się domyślać, że nie każdy poczuł powagę przedchrześcijańskiego obrzędu, jednak niewątpliwie wszyscy młodzi widzowie przypomnieli sobie treść dramatu, z którego szczególnie ważne są przesłania duchów:

Bo słuchajcie i zważcie u siebie,
Że według Bożego rozkazu:
Kto nie doznał goryczy ni razu
Ten nie dozna słodyczy w niebie”.

Bo słuchajcie i zważcie u siebie,
Że według Bożego rozkazu
Kto nie dotknął ziemi ni razu
Ten nigdy nie może być w niebie”.

Sprawiedliwe zrządzenie Boże!
Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
Temu człowiek nic nie pomoże”.

Mamy nadzieję, że większej mocy nabiorą one szczególnie teraz, w czasie nadchodzącego święta.

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close