“Dla mojej Ojczyzny”

19 listopada 2015

- Karolina Kluczek -

W dniu 10 X 2015 r. z okazji 97 rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się koncert ,,Dla mojej Ojczyzny’’. Program został przygotowany przez Małgorzatę Borutę. Składał się on z filmu Bagińskiego pt. ,,Poland’’, recytacji wierszy, piosenek oraz pieśni patriotycznych i utworów instrumentalnych. W przygotowaniu wokalnym uczniów brało udział Stowarzyszenie Rozwoju Kultury ,, Kulturalna Przystań’’ w Cegłowie. Hasło przewodnie uroczystości brzmiało ,,Nie może być przyszłości narodu bez jego przeszłości’’.

Cały koncert trwał ponad godzinę i z pewnością był niecodzienną i niezwykłą lekcją o Ojczyźnie.

Pierwsza jego część dostarczyła uczniom wiedzy na temat historii Polski, natomiast druga umożliwiła wędrówkę słowami poetów i dźwiękami kompozytorów poprzez trudne czasy naszej Ojczyzny. Recytatorzy wykonali wiele znanych i mniej znanych utworów   poświęconych Polsce. Mogliśmy wysłuchać wierszy W. Szymborskiej, J. Tuwima, J. Bienieckiego, A. Oppmana, I. Krasickiego, Różewicza, K. I. Gałczyńskiego, A. Słonimskiego i R. Przymusa,. Wykonawcom udało się wywołać u publiczności niejedno drżenie serca.

Natomiast osoby wykonujące muzykę, pieśni i piosenki patriotyczne przypomniały zgromadzonym znaczenie wartości cenionych przez ludzi walczących o wolność. W programie usłyszeliśmy m. in. Poloneza a- mol F. Chopina, ,,Jest takie miejsce’’, ,,Legiony’’, ,,Wrzosy’’, ,,Mury’’, ,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat’’, ,,Rozkwitały pąki białych róż’’, ,,Powrócisz tu’’.

Uroczystość została wykonana przez uczniów klas Szkoły Podstawowej: IV B, VI A, VI B i uczniów Gimnazjum: III B, III C, II A, II B, I B. Koncert przedstawiono po raz drugi w dniu 11 listopada w strażnicy OSP Cegłów na uroczystości gminnej.

Autor: Małgorzata Boruta

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close