Deszcz w słoiku

Aneta Zadunajska    17 listopada 2019

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy „Pszczółek” szukały odpowiedzi na pytanie zainspirowane jesienną pogodą, a mianowicie: „Skąd się bierze deszcz?” Dzieci poznały drogę kropelki wody, wywołując deszcz w swojej sali.
Słoik z gorącą wodą przykryły talerzykiem, na wierzch którego wysypały kostki lodu. Dowiedziały się, że gorąca woda stworzyła parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiły się kropelki wody. Dowiedziały się, że para wodna jest lekka i ciepła, unosi się ku górze i tworzy chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem para wodna skrapla się i powstaje deszcz. Mali badacze z zapartym tchem śledziły przebieg doświadczenia, a każdą kropelkę „słoikowego” deszczu witały z okrzykiem. Maluszkom bardzo podobało się też inne doświadczenie, w którym wywoływały “kolorowy deszcz”. Musiały cierpliwie czekać na efekt eksperymentu, jednak kiedy już kolorowe krople wyłoniły się z chmurki, wprawiły trzylatków w zachwyt.
Na koniec deszczowej wędrówki wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem wody i kolorowej bibuły.

Czas poświęcony poznawaniu deszczu był bardzo pracowity, ale przysporzył najmłodszym przedszkolakom niezapomnianych wrażeń.