Deszcz w słoiku

17 listopada 2019

- Aneta Zadunajska -

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy „Pszczółek” szukały odpowiedzi na pytanie zainspirowane jesienną pogodą, a mianowicie: „Skąd się bierze deszcz?” Dzieci poznały drogę kropelki wody, wywołując deszcz w swojej sali.
Słoik z gorącą wodą przykryły talerzykiem, na wierzch którego wysypały kostki lodu. Dowiedziały się, że gorąca woda stworzyła parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiły się kropelki wody. Dowiedziały się, że para wodna jest lekka i ciepła, unosi się ku górze i tworzy chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem para wodna skrapla się i powstaje deszcz. Mali badacze z zapartym tchem śledziły przebieg doświadczenia, a każdą kropelkę „słoikowego” deszczu witały z okrzykiem. Maluszkom bardzo podobało się też inne doświadczenie, w którym wywoływały “kolorowy deszcz”. Musiały cierpliwie czekać na efekt eksperymentu, jednak kiedy już kolorowe krople wyłoniły się z chmurki, wprawiły trzylatków w zachwyt.
Na koniec deszczowej wędrówki wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem wody i kolorowej bibuły.

Czas poświęcony poznawaniu deszczu był bardzo pracowity, ale przysporzył najmłodszym przedszkolakom niezapomnianych wrażeń.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close