Coroczne święto języka ojczystego

21 lutego 2017

- Agnieszka Szczepanik -

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. UNESCO chciało w ten sposób podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. Jako datę Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego wybrano 21 lutego, na pamiątkę walk o język bengalski (tego dnia, w Bangladeszu, w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego).

Obchody dotyczą różnych języków, tak jak sugeruje to międzynarodowy charakter święta. My z oczywistych względów zajmiemy się językiem polskim 😉

W tym miejscu (jak nakazuje dobry obyczaj) nastąpić powinno nawiązanie do historii. Sądzę, że w roli przewodnika doskonale sprawdzi się Wojciech Malajkat – narrator cyklu filmów zrealizowanych w ramach programu Mam gen wolności. Polecam obejrzenie sześciu odcinków kampanii:

Odcinek 1

Odcinek 3

Odcinek 5

Odcinek 2

Odcinek 4

Odcinek 6

Corocznie w ramach troski o polszczyznę pojawiają się nowe inicjatywy.

 to kampania społeczno-edukacyjna, która ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków. Ma też przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać. Powyższym celom służą m.in. spoty reklamowe:

to kolejna kampania społeczna, która za cel przyjęła obronę znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Włączyli się w nią m.in. różni artyści. Oto piosenka, w której nie występują polskie dźwięki.

Ważne są również mniejsze przedsięwzięcia. Jednym z przykładów może być film Największe błędy w języku polskim z serii Polimaty.

Jednak nie tylko kampanie i spektakularne działania „mają moc”. Mile widziany jest każdy przejaw troski o polszczyznę. A najlepiej, gdyby każdy z nas wziął sobie do serca wszystko to, co wiąże się z dbałością o język ojczysty:

Mam nadzieję, że pomocne będą Wam różnorodne informacje i przypomnienia:

Zachęcam do zapoznania się z ekspozycją tematyczną i książkami oraz do wzięcia udziału w drobnych konkursach związanych z językiem ojczystym. Zapraszam po feriach – wszystko będzie na Was czekać na parterowym korytarzu 🙂

Dbajmy o polszczyznę. Jeżeli nie będziemy tego robić, to prognozowane jest, że za około sto lat język polski zaniknie 🙁

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close