Chcemy być kimś!

10 lutego 2017

- Agnieszka Szczepanik -

piątkowe przedpołudnie, 27 stycznia 2017 roku, uczniowie klas 6 i gimnazjaliści wzięli udział w niezwykłej promocji książek, czytania i… (ale o tym później ;)) Nie było to jednak typowe spotkanie autorskie. Pan Michał Zawadka przygotował na tę okoliczność warsztaty o intrygującym tytule Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, kiedy wszyscy mają „wywalone”. I nie przypadkiem jest to jednocześnie tytuł serii książek napisanych przez naszego Gościa. Zarówno treść publikacji jak też ogromne zaangażowanie Michała Zawadki podczas spotkania mają na celu ukierunkowanie młodych odbiorców na postępowanie, które w efekcie pozwoli osiągać założone cele.

I… No właśnie, cóż się kryje pod tym wielokropkiem? Warsztaty miały uświadomić młodzieży wiele ważnych aspektów kształtujących życie: wiarę w siebie, znaczenie marzeń i pasji, potęgę wyobraźni, przekonanie o możności osiągania celów. A książki, czytanie? Przez cały czas były obecne. Pan Michał czytał wiersze motywacyjne ze swoich zbiorków Zarządzanie marzeniami. Ich teksty były oczywistym nawiązaniem i ilustracją tego, co nasz Gość mówił podczas warsztatów. Kilkakrotnie też niemalże z matematyczną dokładnością udowadniał wszystkim uczestnikom spotkania, jak niewiele trzeba z siebie dać, aby czytać – dużo i z pożytkiem dla własnego rozwoju osobistego – ot, po prostu: aby BYĆ KIMŚ!

Ogromnymi atutami warsztatów – oprócz bogactwa przedstawionej treści – było zaangażowanie, jasny przekaz, sposób docierania do młodych słuchaczy i nawiązanie porozumienia z nimi. Nie do przecenienia jest wspaniała dykcjawyrazistość mowy oraz doświadczenie aktorskie Michała Zawadki. Sądzę, że kontakt z taką osobowością nie pozostanie bez wymiernych efektów 🙂

Niezaprzeczalnie wzmocnieniem i uatrakcyjnieniem spotkania były akcenty wszechobecnej technologii komputerowej. Pan Michał Zawadka umieścił relację ze spotkania na Facebooku. Uczestnicy mają możliwość podzielenia się spostrzeżeniami i wyrażenia swoich opinii na profilu. Pisarz zachęcał też do kontaktu mailowego.

A oto wrażenia „ze szkolnego gruntu” – wypowiedzi młodzieży i nauczyciela oraz jednej z mam:

Spotkanie z panem Michałem Zawadką było bardzo ciekawym doświadczeniem. Jest on naprawdę świetnym mówcą. Jego słowa bardzo do mnie trafiały. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła w takich warsztatach uczestniczyć.

(…) zdecydowanie nie spodziewaliśmy się, że porozmawiamy o nas, o naszym życiu, o naszych celach i marzeniach. Sprawy, o których mówił nam Pan Michał, były nam bardzo bliskie. Pokazał, ile czasu tracimy siedząc w Internecie. (…) Pan Michał powtarzał, że każdy z nas jest wyjątkowy i pracą możemy spełnić swoje marzenia. (…) Bardzo podobało nam się to spotkanie i dało dużo do myślenia.

Michał Zawadka nawiązał bliski kontakt ze słuchaczami. Posługiwał się językiem młodzieżowym, zrozumiałym dla nich. Swoją osobowością, dynamiką warsztatów i użyciem różnych form wyzwolił w uczniach emocje, pozwalające na przekonanie, że chcą osiągać swoje cele.

Z książki pana Michała Zawadki skorzystałam w sytuacji kryzysowej dla mojej córki, która ćwiczy grę na keyboardzie. Bardzo ucieszyło mnie, kiedy po wysłuchaniu wiersza o etapach w dochodzeniu do celu, Maja powiedziała: Mamo, ja jednak spróbuję.

Jak widać, twórczość Michała Zawadki oraz jego warsztaty są bardzo wartościowe. W takiej właśnie atmosferze odbywało się spotkanie. Ani się spostrzegliśmy, jak minął czas przeznaczony na warsztaty. Zakończyły się one zbiorowym okrzykiem wszystkich uczestników: Chcę być kimś! Odniosłam wrażenie, że było to ważne dla młodzieży w tamtej chwili, ale też pozostawi trwały ślad w świadomości, dzięki czemu uda się podjąć wyzwanie.

Po spotkaniu chętne osoby mogły kupić książki Michała Zawadki, które Autor wyposażył w niepowtarzalne imienne wpisy z autografem.

W imieniu uczniów i nauczycieli serdecznie dziękuję Radzie Rodziców za środki finansowe, dzięki którym mieliśmy okazję osobiście poznać Mistrza Polski Przemówień Publicznych, posłuchać argumentów „za”, a w końcowym efekcie – poza tym, co usłyszeliśmy i co stało się inspiracją do rozwoju osobistego młodych ludzi – biblioteka dysponuje kompletem książek, i to z autografami Autora! Zapraszam do wypożyczania.

Gorące podziękowania kieruję również do pani Małgorzaty Zawadki za udostępnienie zdjęć, które pozwoliły zilustrować artykuł. A panu Michałowi Zawadce jeszcze raz dziękuję za przekazanie naszej młodzieży cząstki siebie, swoich przemyśleń i doświadczeń 🙂

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close