Boże Narodzenie w świetlicy

swietlica    21 grudnia 2018

 „Aby Święta Bożego Narodzenia

były Bliskością i Spokojem,

a Nowy Rok – Dobrym Czasem.”

Konstanty Ildefons Gałczyński

„Coś jest w świętach Bożego Narodzenia, co raz po raz każe zajrzeć nam w głąb siebie, w nasze wspomnienia i pragnienia, w naszą dziecięcą duszę. Ona wciąż jeszcze otwiera szeroko oczy ze zdumienia, stojąc przed tajemniczymi drzwiami, za którymi czeka cud.” (Nicolas Barreau)

Święta Bożego Narodzenia to chyba najpiękniejsze święta w roku. Magiczny nastrój tych wyjątkowych świąt wkradł się do świetlicy szkolnej już z początkiem grudnia. Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja oraz tradycje z nim związane z różnych regionów Polski. Wybraliśmy się też z wizytą do Laponii, do małego miasteczka Rovaniemi, gdzie spotkaliśmy Świętego Mikołaja i jego elfy. Utrwaliliśmy wiedzę na temat symboli, tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, a także poznaliśmy obrzędy świąteczne w krajach sąsiadujących. Czytaliśmy utwory o tematyce świątecznej, uczyliśmy się kolęd i piosenek, m.in. “Skrzypi wóz” i „Leć kolędo”, „Święty Mikołaj ciężko pracuje”. Nasza sala świetlicowa tonęła w przeróżnych dekoracjach i ozdobach świątecznych, które wykonywaliśmy przy dźwiękach kolęd. Niezwykłą radość sprawiło dzieciom wykonanie szopki bożonarodzeniowej. Nie zabrakło też słodkiego akcentu w postaci aromatycznych pierników z lukrem. Czy Mikołaj przyniesie wymarzone prezenty? Wszystkim dzieciom tego życzymy.