Akcja Promocji Zdrowia

19 kwietnia 2016

- Karolina Kluczek -

Siódmego kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku jego obchody przebiegały pod hasłem – Pokonaj cukrzycę! Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego nasze gimnazjum podjęło działania, mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy organizując Akcję Promocji Zdrowia 7 kwietnia 2016 roku. W ramach programu tego Dnia Promocji Zdrowia na 3 lekcyjnej wszystkie klasy gimnazjalne wysłuchały wykładu (online) Pascala Brodnickiego o zdrowym stylu życia, a następnie na jego podstawie tworzyli własny dekalog zdrowego stylu życia. Na 4 godzinie lekcyjnej gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o cukrzycy rozwiązując test pt. „Zmierz się z cukrzycą”. Większość uczniów wykazała się sporą znajomością tematu, co było dużym zaskoczeniem dla organizatorów Akcji. Na 5 lekcyjnej uczniowie wysłuchali rozprawki pt. „Sport to zdrowie!”. W czasie przerw między lekcjami chętni gimnazjaliści (a takich nie brakowało) sprawdzali swój indeks masy ciała tzw. BMI według wzoru matematycznego. Można to było zrobić na specjalnie do tego celu zorganizowanym stanowisku, na korytarzu szkolnym. Trzeba dodać, że stanowisk było kilka. Jedno z nich zorganizowała szkolna pielęgniarka. Tu uczniowie mierzyli sobie ciśnienie krwi, a nauczyciele poziom cukru we krwi. Oprócz tego dużą popularnością wśród uczniów cieszyło się stanowisko ze zdrowymi przekąskami. Nie brakowało na nim świeżych soków owocowych, deserów jogurtowo – owocowych z otrębami, jabłek, dietetycznych ciast i ciasteczek. Bardzo smakowało gimnazjalistom ciasto marchewkowe. Chętni mogli także obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Kilka notek o zdrowiu” w sali nr 3. Duża grupa uczniów włączyła się w aktywne spędzanie swojego wolnego czasu podczas przerwy tańcząc i ćwicząc razem z nauczycielem wychowania fizycznego p. Edytą Leszczyńską.

W ramach tej Akcji zostały również ogłoszone szkolne konkursy:

  • plastyczny pt. „Stop cukrzycy” polegał na wykonaniu plakatu – tu nagrodzeni szóstkami z biologii zostali: Patryk Polak, Krystian Metera i Weronika Uścińska z klasy IIIb oraz Wiktoria Zalewska z klasy Ia
  • multimedialny pt. „Jak wygląda cukrzyca?” polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej- tu nagrodzeni piątkami z biologii zostali: Krystian Metera z klasy IIIb, Kinga Wójcik i Kacper Jackiewicz z klasy IIIa. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! 

    Autor: Beata Walas

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close