Lektury 2017/2018

Agnieszka Szczepanik    4 października 2017
http://www.freepik.com/free-photos-vectors/book Zapraszam do zapoznania się z lekturami obowiązującymi w tym roku w poszczególnych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum. Niektóre tytuły posiadają linki do wersji elektronicznych – do czytania online lub do pobrania. Czasami dostępne są też w formacie do słuchania.

przejdź do Gimnazjum

Szkoła podstawowa

Klasa 1

Bełza Władysław – Katechizm polskiego dziecka

Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom

Kownacka Maria – Plastusiowy pamiętnik

Łochocka Hanna – O wróbelku Elemelku

Papuzińska Joanna – Nasza mama czarodziejka

Tuwim Julian – Wiersze dla dzieci

LEKTURY DODATKOWE:

Bahdaj Adam – Pilot i ja

Buczkówna Mieczysława – Szaraczek

Grabowski Jan – Czarna owieczka

Janczarski Czesław – Jak Wojtek został strażakiem

Januszewska Hanna – Kopciuszek

Jaworczakowa Mira – Jacek, Wacek i Pankracek


Klasa 2

Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom

Centkiewiczowie Alina i Czesław – Zaczarowana zagroda [posłuchaj i obejrzyj]

Chotomska Wanda – Dzieci pana Astronoma

Duszyńska Julia – Cudaczek-Wyśmiewaczek [fragment]

Grabowski Jan – Czarna owieczka

Wawiłow Danuta – Wierszykarnia

LEKTURY DODATKOWE:

Andersen Hans Christian – Dziecię elfów [inna wersja]

Knutsson Gosta – Przygody Filonka Bezogonka

Kryłow Iwan – Bajki dla dzieci

Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Michałkow Sergiusz – Nie płacz, Koziołku

Milne Alan Alexander – Kubuś Puchatek

Perrault Charles – Bajki

Tuwim Julian – Słoń Trąbalski


Klasa 3

Andersen Hans Christian – Brzydkie kaczątko

Centkiewicz Czesław – Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Grabowski Jan – Puc, Bursztyn i goście

Konopnicka Maria – Jak to ze lnem było

Krüger Maria – Karolcia

Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn

Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją

Porazińska Janina – O dwunastu miesiącach, Szewczyk Dratewka [posłuchaj]

LEKTURY DODATKOWE:

Baśnie (Andersen C.H., Grimm J. i W., Perrault C.)

Jaworczakowa Mira – Oto jest Kasia

Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka

Klechdy domowe

Kownacka Maria – Kajtkowe przygody [posłuchaj]

Ratajczak Józef – Ziarenka maku


Klasa 4

Brzechwa Jan – Akademia pana Kleksa

Collodi Carlo – Pinokio

Goscinny René, Sempé Jean-Jacques – Mikołajek

Lewis C. S. – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Burnett Frances Eliza – Mała księżniczka

Christa Janusz – Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Korczak Janusz – Król Maciuś Pierwszy

Maleszka Andrzej – Magiczne drzewo


Klasa 5

Burnett Frances Eliza – Tajemniczy ogród

Molnar Ferenc – Chłopcy z Placu Broni

Montgomery  Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza

Sat Okh Biały Mustang

Sienkiewicz Henryk – W pustyni i w puszczy [przeczytaj lub posłuchaj]

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Dąbrowska Maria – Pies

Lindgren Astrid – Bracia Lwie Serce

Parandowski Jan – Przygody Odyseusza

Prus Bolesław – Katarynka [przeczytaj lub posłuchaj]

Twain Mark – Przygody Tomka Sawyera [przeczytaj lub posłuchaj]

Verne Juliusz – W 80 dni dookoła świata


Klasa 6

Dąbrowska Maria – Marcin Kozera

Jurgielewiczowa Irena – Ten obcy

Lem Stanisław – Bajki robotów

Makuszyński Kornel – Szatan z siódmej klasy (6a)

Montgomery  Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza (6a)

Musierowicz Małgorzata – Kłamczucha

Tolkien John R. R. – Hobbit, czyli Tam i z powrotem

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Bahdaj Adam – Wakacje z duchami

Defoe Daniel – Przypadki Robinsona Crusoe

Doyle Artur Conan – Przygody Sherlocka Holmesa

Kipling Rudyard – Księga dżungli [przeczytaj lub posłuchaj]

Makuszyński Kornel – Szatan z siódmej klasy (6b)

Niziurski Edmund – Sposób na Alcybiadesa (6b)

Szklarski Alfred – Tomek w krainie kangurów

Szmaglewska Seweryna – Czarne Stopy


Klasa 7

Dickens Charles – Opowieść wigilijna

Kochanowski Jan – Fraszki, Pieśni, Treny

Krasicki Ignacy – Hymn do miłości ojczyzny, Żona modna [przeczytaj lub posłuchaj]

Mickiewicz Adam – wybrane Ballady i romanse (Świtezianka) i Wiersze (Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika), Dziady. Część II, Pan Tadeusz (fragm.) [przeczytaj lub posłuchaj]

Sienkiewicz Henryk – Latarnik [przeczytaj lub posłuchaj], Quo vadis

Żeromski Stefan – Siłaczka [przeczytaj lub posłuchaj]

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze

Kleinbaum Nancy H. – Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy


Gimnazjum

Klasa 2 GIMNAZJUM

Bajki – (I. Krasicki – Bajki i przypowieści, Bajki nowe, A. Mickiewicz, S. Trembecki, A. Fredro, J. Brzechwa) (2b)

Czechow Antoni – Kameleon [przeczytaj lub posłuchaj] lub Śmierć urzędnika [przeczytaj lub posłuchaj] (2b)

Dickens Charles – Opowieść wigilijna

Doyle Artur Conan – Przygody Sherlocka Holmesa (2a)

Fredro Aleksander – Zemsta

Konopnicka Maria – Mendel Gdański [przeczytaj lub posłuchaj] (2b)

Krasicki Ignacy – Satyry (2b)

Mickiewicz Adam – Ballady i romanse (2b), Dziady. Część II, Pan Tadeusz (fragm.) [przeczytaj lub posłuchaj] (2b)

Orzeszkowa Eliza – A… B… C…, Dobra pani (2b)

Prus Bolesław – Kamizelka [przeczytaj lub posłuchaj], Katarynka [przeczytaj lub posłuchaj] (2b), Na wakacjach (2b)

Sienkiewicz Henryk – Latarnik [przeczytaj lub posłuchaj], Quo vadis, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (2b)

Słowacki Juliusz – Balladyna

Żeromski StefanSiłaczka [przeczytaj lub posłuchaj], Syzyfowe prace (2b)


Klasa 3 GIMNAZJUM

Białoszewski Miron – Pamiętnik z powstania warszawskiego (3b)

Doyle Artur Conan – Przygody Sherlocka Holmesa (3b)

Fiedler Arkady – Dywizjon 303

Gałczyński  Konstanty Ildefons – Teatrzyk Zielona Gęś (3b)

Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze

Hłasko Marek – Okno, Pierwszy krok w chmurach (3b)

Kamiński Aleksander – Kamienie na szaniec (3a)

Lem Stanisław – Bajki robotów (3b), Kongres futurologiczny

Mrożek Sławomir – Wesele w Atomicach, Męczeństwo Piotra Oheya (fragm.) (3b)

Nałkowska Zofia – Medaliony (3b)

Saint-Exupéry Antoine de – Mały Książę

Sienkiewicz Henryk – Latarnik [przeczytaj lub posłuchaj] (3b)

Siesicka Krystyna – Jezioro Osobliwości (3b)

Tolkien John R. R. – Hobbit, czyli Tam i z powrotem

Żeromski Stefan – Siłaczka [przeczytaj lub posłuchaj] (3b), Syzyfowe prace

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE dla klasy 3b:

Fink Ida – Skrawek czasu

Gombrowicz Witold – Ferdydurke

Krzysztoń Jerzy – Wielbłąd na stepie

Lanckorońska Karolina – Wspomnienia wojenne

London Jack – Martin Eden

Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz [przeczytaj lub posłuchaj]

Salinger Jerome David – Buszujący w zbożu

Sienkiewicz Henryk – Ogniem i mieczem

Szekspir Wiliam – Hamlet

Szołochow Michał – Los człowieka

Tokarczuk Olga – Szafa

Zapolska Gabriela – Żabusia

Żeromski Stefan – Ludzie bezdomni